Home>O projekcie>LPG>PORADNIK - Zanim zamontujesz instalację gazową w samochodzie
Czy wiesz, że:

Instalacje LPG można zamontować niemal w każdym samochodzie. Podstawą jest odpowiedni dobór instalacji oraz jej poprawny montaż przez wykwalifikowanych pracowników. Bardzo wiele zależy od zakładu montażu / mechanika, gdyż awaryjność wynika najczęściej ze stosowania nieodpowiednich zespołów, a nie z właściwości gazu. Istnieje możliwość dopasowania miejsca montażu oraz wielkość zbiornika do indywidualnych potrzeb użytkownika.

PORADNIK - Zanim zamontujesz instalację gazową w samochodzie

1. Sprawdź, czy to Ci się opłaca – istnieją narzędzia pozwalające obliczyć opłacalność montażu instalacji LPG, np. na stronie www.zamontujgaz.pl

2. Zastanów się, jak wykorzystujesz swój samochód – omów z montażystą, gdzie byłoby Ci najwygodniej zainstalować zbiornik i jaki on ma być.

3. Wybierz certyfikowany warsztat (wykaz na stronie Instytutu Transportu Samochodowego
www.its.waw.pl/Instalacje_LPG_lista_dealerow,0,2237,1.html), posiadający potwierdzenie zaliczenia szkolenia na montaż oferowanej instalacji, wystawione w ciągu ostatnich 12 m-cy na konkretnych pracowników (aktualnie zatrudnionych)!

4. Najtańsza instalacja niekoniecznie jest najlepsza – zapytaj eksperta o dobór instalacji indywidualnie do twojego samochodu (np. www.zamontujgaz.pl) – nie kieruj się wyłącznie ceną! Instalacja powinna być odpowiednio dobrana i niezawodna. Zakład montujący powinien zadbać o Twoje interesy!

5. Nie wahaj się pytać montażysty (pracownika warsztatu) o wszystkie interesujące Cię szczegóły –  poniżej kilka przykładowych pytań.

 

Pytania do

montażysty

 Cele pytań

 Przykładowe odpowiedzi sieci "Elpigaz 2000"

Czy zakład montażu znajduje się na

liście ITS (Instytut Transportu Samochodowego)?

Ważne dla uzyskania

wpisu w dowodzie

rejestracyjnym pojazdu o

przystosowaniu do 

zasilania gazem.

1. Nasz zakład montażu jest wpisany na listę ITS przez właściciela      homologacji - instalatora, którym jest firma Elpigaz Sp. z o.o.

2. Elpigaz Sp. z o.o. posiada "Homologację PL*0011*00/G" na sposób montażu instalacji przystosowującej pojazdy do zasilania gazowego, która została udzielona firmie przez Ministerstwo Infrastruktury.

Jak długo trzeba

czekać na wydanie

wyciągu ze

świadectwa homologacji?

Ważne dla dokonania

wymaganego wpisu w

dowodzie rejestracyjnym

pojazdu w ciągu 30 dni

od daty montażu.

Zakłady Montażu należące do sieci Elpigaz 2000 wydają wyciąg ze świadectwa homologacji zaraz po dokonaniu montażu instalacji. Dzięki oprogramowaniu KODEx (Kompleksowej Obsłudze Dokumentacji Elpigaz x M), można otrzymać wyciąg nawet tego samego dnia.

Czy zakład montażu

należy do znanej

sieci i czy jest

upoważniony do

montażu instalacji

LPG?

Ważne dla jakości,

rzetelności wykonania i

obsługi.

Zakład Montażu należy do ogólnopolskiej sieci "Elpigaz 2000" i oferuje produkty dostępne w tej sieci. Dysponuje materiałami reklamowymi produktów tej sieci oraz pismami fachowymi stworzonymi specjalnie dla tej branży.

Jakie szkolenia

odbyli montażyści?

Kiedy odbyli

ostatnie szkolenia?

Ważne dla zapewnienia

prawidłowego doboru

instalacji i jej serwisu.

Poproś o okazanie

świadectwa.

1. Nasi montażyści posiadają upoważnienia do montażu instalacji LPG i przeszli szkolenie podstawowe w Elpigaz w zakresie montażu gazowych układów zasilania w pojazdach z silnikami benzynowymi. Posiadają aktualne świadectwa ukończenia kursu.

2. Szkolenie Montażysta II - dotyczy montażu instalacji tradycyjnych (mikserowych) oraz urządzeniami elektronicznymi z aktualnej oferty Elpigaz (świadectwa ukończenia kursu).

3. Szkolenie ELISA, STELLA, STELLA 4DPI - dotyczy montażu wtrysków gazu (dyplom ukończenia).

4. Zaliczone szkolenia są potwierdzane certyfikatami z podaną datą, zakresem (rodzaje instalacji) oraz podaniem danych osób, które wzięły udział w szkoleniu.

Jaką

najnowocześniejszą

instalację można

zamontować do

danego auta?

Im bardziej nowoczesna

instalacja, tym wyższe są

kwalifikacje montażystów

i Twoja pewność, że auto

będzie sprawnie

funkcjonować.

Od gaźnika poprzez sekwencyjny wtrysk gazu do silników z bezpośrednim wtryskiem benzyny (FSI, GDI); możemy zaprezentować modele z zamontowaną instalacją LPG.

Czy możliwa jest

demonstracja

instalacji IV-tej

generacji?

Jakie certyfikaty

zagraniczne

posiada

montowana instalacja?

Ważne w przypadku

potencjalnej rejestracji

pojazdu w innych krajach

UE.

Firma ELPIGAZ posiada certyfikaty europejskie wg Regulaminu ECE 115 na montaż instalacji w poszczególnych markach (AUDI, BMW, KIA, MERCEDES, OPEL, RENAULT, SEAT, SKODA, itp..), które pozwalają na zalegalizowanie instalacji w krajach UE.

 

Pobierz w wersji .pdf >>>

 

<<< powrót